Internationale treinreizen zitten explosief in de lift. Volgens Deutsche Bahn kiezen miljoenen Europeanen steeds vaker voor de trein in plaats van het vliegtuig, vooral op populaire verbindingen tussen grote steden.
Sinds 2019 groeide het aantal internationale reizigers bij de Duitse spoorvervoerder met ruim 30 procent naar meer dan 25 miljoen passagiers. Om aan die groeiende vraag te voldoen, breidt DB het internationale netwerk de komende maanden flink uit met nieuwe rechtstreekse verbindingen door Europa.

Trein wint van vliegtuig
Op sommige trajecten heeft de trein het vliegtuig inmiddels zelfs ingehaald. Zo zijn directe vluchten tussen Stuttgart en Parijs grotendeels verdwenen doordat reizigers massaal overstappen op de ICE en TGV.
De reistijd tussen beide steden ligt inmiddels onder de 3,5 uur, een belangrijke psychologische grens waarbij treinreizen concurrerend worden met vliegen.
Volgens DB accepteren reizigers tegenwoordig ook veel langere treinreizen dan enkele jaren geleden. Waar reizigers in 2019 gemiddeld maximaal vier tot vijf uur in de trein wilden zitten, ligt die grens inmiddels op zes tot acht uur.
Nieuwe internationale verbindingen
Door de groeiende populariteit zet DB fors in op uitbreiding van internationale routes. Vanaf deze zomer komen er meerdere nieuwe verbindingen bij:
- Vanaf half juni rijdt een directe trein tussen Kopenhagen, Hamburg, Berlijn en Praag.
- Deze zomer rijdt een extra ICE naar de Belgische kustplaats Oostende.
- Er komt een directe zomerverbinding van Frankfurt naar Bordeaux.
- Vanaf september rijden ICE-treinen voor het eerst rechtstreeks via Brussels Airport richting Antwerpen.
Ook richting Italië breidt het netwerk uit. Vanaf december gaan Italiaanse Frecciarossa-hogesnelheidstreinen rijden tussen München en zowel Rome als Milaan. Daarnaast werd afgelopen weekend aangekondigd dat er vanaf 2028 een rechtstreekse treinverbinding tussen Berlijn en Oslo moet komen.
Treinreizen makkelijker geworden
Volgens DB speelt ook technologie een grote rol in de groei. Internationale tickets van verschillende spoorbedrijven zijn tegenwoordig steeds vaker direct via één platform boekbaar. Daardoor kunnen reizigers eenvoudiger tickets kopen voor verbindingen van onder andere:
- ÖBB
- SNCF
- Eurostar
- Trenitalia
- SBB
Binnenkort moet ook Nederlandse Spoorwegen volledig aan dat systeem worden toegevoegd. Sinds internationale tickets rechtstreeks via de digitale kanalen van DB verkrijgbaar zijn, steeg de verkoop van buitenlandse treinkaartjes met liefst 75 procent.
Klimaat én geopolitiek spelen mee
Naast gemak speelt duurzaamheid een belangrijke rol. Veel reizigers willen minder vliegen vanwege klimaatimpact. Tegelijkertijd zorgen hoge brandstofprijzen en geopolitieke spanningen ervoor dat autorijden duurder wordt.
DB merkt op sommige dagen daardoor tot tien procent extra vraag naar internationale treinreizen.
Groei hard nodig voor spoorbedrijven
De groei komt op een cruciaal moment voor DB. Het spoorbedrijf kampt nog altijd met zware financiële problemen en sloot 2025 af met een miljardenverlies. Ook de Duitse tak voor langeafstandstreinen werkt momenteel aan een omvangrijk herstelprogramma.
Internationale treinreizen worden daarom gezien als één van de belangrijkste groeimarkten voor de toekomst van het Europese spoor.
De verwachting is dat de concurrentie met luchtvaartmaatschappijen de komende jaren alleen maar verder zal toenemen, zeker nu Europese landen steeds sterker inzetten op duurzamer reizen binnen Europa.


