Langs de zogenoemde Oude Lijn worden vier grote stations vernieuwd: Leiden Centraal, Den Haag Laan van NOI, Schiedam Centrum en Dordrecht. Voor de plannen hebben het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, de provincie Zuid-Holland, de Metropoolregio Den Haag Rotterdam (MRDH) en de betrokken gemeenten gezamenlijk circa 1,5 miljard euro toegezegd. In 2026 werken de overheden samen met ProRail en NS de plannen verder uit, waarna de verbouwingen van start kunnen gaan.
Leiden Centraal
Leiden Centraal is momenteel het vijfde drukste station van Nederland en staat op de derde plaats als het gaat om fietsgebruik. Het aantal reizigers groeit naar verwachting de komende vijftien jaar met 35 procent tot ongeveer 135.000 per dag. Het station wordt daarom volledig vernieuwd. De plannen voorzien onder meer in een verhoogd busstation aan de stadszijde, extra fietsenstallingen en een bredere, overzichtelijke reizigerstunnel met extra opgangen naar de perrons.
Den Haag Laan van NOI
Bij station Den Haag Laan van NOI wordt de perrontunnel verbreed en krijgt ieder perron twee trappen en liften. Aan beide zijden van het station komen nieuwe ingangen en pleinen. Ook worden de perrons voorzien van nieuwe kappen en komt er extra ruimte voor fietsparkeren. De vernieuwing maakt deel uit van de gebiedsontwikkeling Central Innovation District.
Schiedam Centrum
Station Schiedam Centrum wordt aangepast om de groei van het aantal reizigers van circa 60.000 naar 100.000 in 2040 mogelijk te maken. De reizigerspassage en stationshal worden vernieuwd en het station krijgt nieuwe entrees aan de noord- en zuidzijde. Daarnaast wordt het busstation gemoderniseerd. Met deze maatregelen wordt ingezet op een betere ruimtelijke kwaliteit en een verbeterde veiligheidsbeleving.
Dordrecht
Ook station Dordrecht wordt uitgebreid en aangepast. De plannen richten zich op meer capaciteit voor reizigers, betere overstapmogelijkheden en verbeterde fietsvoorzieningen.
Verdere ontwikkelingen langs de Oude Lijn
De vernieuwing van de vier stations vormt de eerste stap in een bredere aanpak van de Oude Lijn, het spoortraject tussen Dordrecht en Leiden Centraal via Rotterdam en Den Haag. Langs dit traject moeten de komende vijftien jaar ongeveer 200.000 nieuwe woningen worden gerealiseerd. De provincie Zuid-Holland, het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, ProRail, NS en de MRDH werken hiervoor samen.
Om de verwachte reizigersgroei op te vangen, wordt gekeken naar de aanleg van vier nieuwe stations: Rijswijk Buiten, Dordrecht Leerpark, Schiedam Kethel en Rotterdam Van Nelle. Daarnaast bestaat de ambitie om de treinfrequentie te verhogen. Dit vraagt om extra spoorcapaciteit, waaronder spoorverdubbeling tussen Delft Campus en Schiedam. NS heeft de ambitie om op de Oude Lijn een CitySprinter te laten rijden met een trein elke vijf minuten.
Voor de volledige uitvoering van de plannen is naar schatting nog circa twee miljard euro extra nodig.


